Lidka jedzie na mistrzostwa świata w Al-Ain. Wybitne dziecko

sz
07.12.2013 17:11
A A A Drukuj
Lidia Czarnecka, dziewięcioletnia szachistka z Elblaga

Lidia Czarnecka, dziewięcioletnia szachistka z Elblaga (Fot. Materiały prasowe)

Spełnią się marzenia 9-letniej Lidii Czarneckiej. Dzięki pomocy Lions Club Elblag Truso w połowie grudnia szachistka z Elbląga pojedzie w na Mistrzostwa Świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 
Turniej potrwa od 17 do 29 grudnia br. Wszystkie koszty związane z wyjazdem - kilkanaście tysięcy złotych - pokryją elbląskie Lionki.

- Sfinansowanie tego wyjazdu jest spełnieniem marzeń małej Lidii i jej rodziców a jednocześnie ukoronowaniem olbrzymiej pracy jaką wkłada w treningi - mówi Dorota Wcisła, prezydent LC Elbląg Truso. - Rodziców nie było stać na wyjazd. Tym bardziej że tylko jedno z nich pracuje.

- Treningi Lidzi odbywają się codziennie i trwają do trzech godzin - mówi Robert Czarnecki, tata dziewczynki. - Córka zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata. Jednak nie udało nam się zebrać kwoty pozwalającej na wyjazd

Dziewczynka rozpoczęła przygodę z szachami gdy chodziła do przedszkola. Już w wieku 7 lat uzyskała - jako pierwsza w Polsce - drugą kategorię. Trenuje w Klubie Szachowym Start Elbląg pod okiem trenera Mariusza Ściwiarskiego. Ma za sobą lokalne, regionalne i ogólnopolskie turnieje. Jest m.in. trzykrotną mistrzynią województwa warmińsko-mazurskiego, a w tegorocznych Mistrzostwach Polski zajęła piąte miejsce. Ten wynik uplasował ją na drugim miejscu w Polsce w kategorii zawodników do lat 9. Szachy są jej wielką pasją, którą cały czas rozwija i doskonali. Poza tym jest wzorową uczennicą Szkoły Podstawowej nr 15. Młoda szachistka niedowidzi na jedno oko. 

- Marzeniem Lidzi jest wygranie partii szachowej z Kasparowem - dodaje tata.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX